środa, 28 lutego 2018

Fwd: Już jutro dyskusja "Zagłada i tożsamość. Genealogia żydowskiej pamięci o Holocauście"



---------- Forwarded message ----------
From: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego <komunikacja@obnt.pl>
Date: Tuesday, February 27, 2018
Subject: Już jutro dyskusja "Zagłada i tożsamość. Genealogia żydowskiej pamięci o Holocauście"
To: pascal.alter@gmail.com

(....)
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami

zaprasza na dyskusję:


Zagłada i tożsamość.
Genealogia żydowskiej pamięci o Holocauście

28 lutego, g. 18.00
siedziba Ośrodka, ul. Foksal 17, III piętro


WPROWADZENIE:
prof. Grzegorz Berendt - Zastępca Dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej

DYSKUSJA:
dr Martyna Rusiniak-Karwat - Instytut Studiów Politycznych PAN
Bronisław Wildstein - pisarz, publicysta, tygodnik Sieci

Moderacja: Tomasz Stefanek - Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami


Holocaust jest dla Żydów centralnym wydarzeniem XX wieku, a może nawet jednym z najważniejszych momentów w dziejach. Wpływ doświadczenia Zagłady na politykę państwa Izrael i postawy diaspory żydowskiej na świecie nie ulega wątpliwości. Analiza wczesnych, powojennych interpretacji Holocaustu w pamięci żydowskiej odsłania skomplikowany splot osobistych przeżyć i interpretacji historycznych, odsyła do refleksji religijnej i filozoficznej. Wszystkie te wątki odgrywają istotną rolę w kształtowaniu żydowskiej świadomości historycznej i tożsamości politycznej państwa Izrael aż do dziś. Dyskusja o nich służy lepszemu zrozumieniu debat i sporów, które toczą się na naszych oczach.


CYKL "PAMIĘĆ I POLITYKA"

Żyjemy w świecie ukształtowanym przez pamięć o tragicznych doświadczeniach wieku XX – stulecia totalitaryzmów i ludobójstwa. U podstaw naszych instytucji oraz wyobrażeń o polityce, prawie i moralności leży pragnienie, aby wojna totalna, terror i masowe zbrodnie nie powtórzyły się w przyszłości. Zarazem zdajemy sobie sprawę, że kres wieku XX – wbrew nadziejom wielu – nie przyniósł wcale „końca historii".

W dobie wielowymiarowego kryzysu, z którym mamy do czynienia na Zachodzie, pamięć i polityka łączą się nierozerwalnie. Nie jest to związek przygodny, rzecz nie sprowadza się do zjawiska politycznej instrumentalizacji historii. Pamięć o wieku XX określa to, kim jesteśmy, definiuje nasze obawy i nadzieje, wpływa na podejmowane decyzje, jest wreszcie źródłem analogii, dzięki którym teraźniejszość postrzegamy przez pryzmat tego, co minione. Pamięć kształtuje tożsamość społeczeństw Zachodu, a dzisiejszy kryzys w swym najgłębszym wymiarze ma przecież charakter tożsamościowy. Bez dyskusji o historii XX wieku nie sposób zrozumieć kluczowych dylematów politycznych współczesności – kryzysu finansowego, masowych migracji, sytuacji na Wschodzie, zmian w Unii Europejskiej czy stanu relacji transatlantyckich.

W cyklu wykładów otwartych i debat chcemy zmierzyć się z tymi problemami, rozmawiając o związkach pamięci i polityki. Nie będziemy udawać, że kulturę pamięci można badać w oderwaniu od fundamentalnych sporów politycznych. Nie ulegniemy złudzeniu, że pamięć i historia są zaledwie jednym z wielu obszarów, na które polityka niekiedy wkracza i gdzie nie jest mile widziana. Będziemy rozmawiać o pamięci i polityce tak, jakby były jedną sprawą, a więc w zgodzie z rzeczywistym stanem rzeczy.

Nadawcą wiadomości jest Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
z siedzibą przy ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa NIP 5252660230 | RIK 97/2016 | REGON 364493101
Jeśli nie chcesz otrzymywać informacji kliknij tutaj.
<https://ci4.googleusercontent.com/proxy/hYwvVGTEB0gHV-UmpC60ZVDgREALIMkZUsY7KtSbMDfXHRVCJEfqrXpBw_rGmT_Rb-X6HihZB74vgaKfV2TA_E2KenC6GrH_Gg=s0-d-e1-ft#http://special-delivery.pl/o/xfzylaxyy6/vjbmptslod/>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz